Profesjonalne osuszanie domu – czy naprawdę jest potrzebne?
Zapewnienie prawidłowej hydroizolacji budynku to podstawowy obowiązek jego właściciela. Budując nowy dom należy więc szczególnie zadbać o wysokiej jakości izolację przed wilgocią. Czasami jednak nawet najlepsza hydroizolacja zawodzi, na skutek czego w ścianach budynku zbiera się wilgoć.
Osuszanie domów
W przypadku, kiedy ściany budynku są zawilgocone, konieczne jest ich osuszenie. Można czekać aż ściany wyschną samoistnie, jednak trwa to bardzo długo i wiąże się ze stworzeniem niekorzystnych warunków do życia dla ludzi. W wilgotnych ścianach rozwijają się bakterie i grzyby, które mogą powodować różnego rodzaju choroby.
Obecnie na rynku działa wiele firm, które oferują profesjonalne osuszanie domów. Firmy te dysponują potrzebnym sprzętem i zatrudniają wykwalifikowanych pracowników posiadających dużą wiedzę w zakresie koniecznych prac. Rozpoczęcie osuszania zawilgoconego budynku powinno być poprzedzone oględzinami. Dopiero po określeniu najbardziej efektywnej metody można przystąpić do pracy.
Metody osuszania domów
Istnieje wiele metod osuszania budynków. Podzielić je można na metody inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do metod inwazyjnych zalicza się iniekcję, termoiniekcję oraz iniekcję krystaliczną. Wszystkie one polegają na stworzeniu wewnątrz ścian bariery hydrofobowej. Zastosowanie tych metod wiąże się jednak z agresywną ingerencją w strukturę ściany, co jednocześnie powoduje nie tylko nieporządek związany z pracami, ale również konieczność dokonania ponownego wykończenia ścian po zakończeniu procesu osuszania.
Do metod nieinwazyjnych należą m.in. nagrzewanie, absorpcja, kondensacja oraz mikrofale. Metody te polegają na wymuszeniu obiegu ciepłego powietrza, które wysusza ściany. Metody nieinwazyjne stosowane są do budynków o niewielkim zawilgoceniu, które nie wymagają użycia bardziej radykalnych sposobów.
Odgrzybianie domu
Jedną z najpoważniejszych konsekwencji zawilgocenia ścian budynku jest ich zagrzybienie. Taki stan budynku jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia mieszkających w nim ludzi, a także dla kondycji technicznej budynku. Długotrwałe zagrzybienie może spowodować osłabienie konstrukcji budynku, dlatego problem ten należy zlikwidować jak najszybciej.
Grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym, dlatego odgrzybianie budynku nie będzie skuteczne, jeżeli ściany nie zostaną prawidłowo osuszone. Zlikwidowanie dużych ognisk grzybów wymaga rozpoznania gatunku grzyba i dobrania do niego odpowiednich środków chemicznych. Sam proces odgrzybiania domu może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego warto czynności te powierzyć fachowcom.