Czym kierować się przy wyborze migomatu?
Niezależnie od Twoich zainteresowań, potrzeb lub motywacji, jeśli jesteś zainteresowany zakupem pierwszego spawacza typu MIG i czytasz ten artykuł to z całą pewnością potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu procesu zakupowego. Tutaj znajdziesz garść obiektywnych, informacyjnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Odpręż się i czytaj dalej. Jesteś we właściwym miejscu!
Wybór migomatu: od czego zacząć?
Niestety, nie ma jednego procesu spawania odpowiedniego dla wszystkich potrzeb, zacznijmy więc od przeglądu podstawowych procesów i podkreślenia możliwości i zalet każdego z nich. Pomoże to dopasować spawarkę MIG do Twoich konkretnych potrzeb.
Jeśli masz już doświadczenie w spawaniu, nie krępuj się – możesz pominąć ten wątek. Jeśli jesteś początkującym, wiedz iż ta sekcja daje lepszy wgląd w rodzinę różnych typów dostępnych spawaczy. To ważne, bo dopasowanie Twoich potrzeb i umiejętności spawania do procesu jest wiążące przed przejściem do omówienia konkretnych opcji modelu spawacza.
Przegląd procesów spawalniczych
Najczęstsze procesy spawania to MIG i TIG. Każdy proces ma swoje zalety i ograniczenia i jest lepiej dopasowany do określonych zadań. Spawanie MIG jest czyste, łatwe i może być stosowane na cienkich lub grubszych płytkach metalowych. Proces ten jest szeroko stosowany w budownictwie ze względu na jego wysoką prędkość spawania i przenośność.
Natomiast spawanie TIG jest najczęściej stosowane do spawania cienkich elementów:
- stali stopowej,
- stali nierdzewnej,
- metali kolorowych takich jak aluminium, magnez i stopy miedzi.
Spawanie TIG jest stosunkowo bardziej złożone i trudniejsze do opanowania niż inne procesy i jest znacznie wolniejsze. Zakładając, iż teraz jesteś przekonany iż to właśnie migomat a nie inna spawarka jest tym, czego potrzebujesz możemy przejść dalej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Podstawowa spawarka MIG do projektów domowych będzie działać przy napięciu 115 V. To pozwala na spawanie cienkich metali, ale nie będzie obsługiwać grubszych. Jeśli jednak uważasz, iż potrzebujesz bardziej wydajnej spawarki przemysłowej MIG, o szerszych możliwościach – zyskasz większą moc, ale też za wyższą cenę.
Dobrą opcją dla spawaczy, którzy mają przed sobą do wykonania szeroki zakres projektów, jest spawarka typu „wszystko w jednym”, która pracuje zarówno przy napięciu 120 V, jak i 230 V. Wystarczy przełączyć z wtyczki niskiego napięcia na wtyczkę wysokiego napięcia aby zacząć.
O czym jeszcze pamiętać przy wyborze migomatu?
Inwestując w dobry regulator dla spawarki MIG, zaoszczędzisz na kosztach paliwa i poświęcisz więcej czasu na zadanie. Zwróć też uwagę na zabezpieczenie przed przeciążeniem termicznym. Cykl roboczy spawarki określa, ile minut można – zanim ta się ochłodzi. Im wyższy cykl roboczy, powiedzmy 60%, tym dłużej można spawać. Zwróć na to uwagę przy zakupie pamiętając iż jeśli spawasz zbyt długo, spawarka może się przegrzać, a wtedy będziesz musiał wrócić do tego artykułu, aby wybrać nowy model. Warto zatem już za pierwszym razem podjąć dobrą decyzję. Jeśli jednak nadal się wahasz, koniecznie sprawdź te 5 cech, na które warto zwrócić uwagę: http://www.eltrex.net.pl/jak-wybrac-migomat,b3.html