Kominek i co dalej…
Wybór kominka jest uzależniony od naszych potrzeb i wyobrażeń na jego temat, istotne jest także jakie funkcje ma pełnić i w jakim pomieszczeniu ma się znajdować. Oprócz tego ważne jest, czy myślimy o kominku w fazie projektu np. naszego domu, czy też decydujemy się na takie urządzenie znaczniej później.
Blask żywego ognia niewątpliwie wpływa na atmosferę w naszym lokum, przywołując pierwotną potrzebę gromadzenia się przy wspólnym źródle ciepła i światła, możemy ją realizować obecnie w naszych nowoczesnych domach i mieszkaniach poprzez instalowanie różnorodnych kominkowych urządzeń grzewczych.
Kominki – dobry wybór
W salonach, otwartych przestrzeniach, a nawet w sypialniach montujemy kominki o różnych przeznaczeniach i zadaniach. Niezależnie od wystroju i aranżacji pomieszczeń szeroki wybór dostępnych urządzeń, daje nam nieograniczone możliwości w doborze i dopasowaniu odpowiedniego kominka.
Niezależnie czy będzie to kominek tradycyjny, gazowy czy biokominek, nowoczesne technologie i perfekcyjne wykonanie zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Szeroki i różnorodny wybór takich urządzeń oferuje firma z Bielsko Białej, Systemy Kominkowe Waligóra.
Nowoczesne kominki to nie tylko dekoracja i trend must have, w naszych domach. Kominki to także wielofunkcyjne urządzenia dogrzewające i ogrzewające nasze pomieszczenia. Żeby było to możliwe integralną częścią takiego urządzenia musi być wkład kominkowy.
Systemy Kominkowe Waligóra posiada w swojej ofercie bardzo szeroki wybór kominków opalanych drewnem, z podziałem na kominki z wkładami żeliwnymi i wkładami stalowymi, oraz kominki zasilane gazem i biopaliwem.
Stal czy żeliwo?
Stal czy żeliwo? – zasadnicze pytanie przy doborze materiału z którego wykonany będzie wkład do naszego kominka. Co w takim razie musimy wziąć pod uwagę?
W pierwszej kolejności rodzaj pomieszczenia gdzie będzie znajdował się kominek, następnie parametry grzewcze (jak duże pomieszczenie dogrzewamy i jak długo powinno utrzymywać się ciepło), oraz nasze preferencje estetyczne.
Wkłady żeliwne, zastosujemy w pomieszczeniach o wystroju tradycyjnym lub rustykalnym, odlewy żeliwne oprócz niezwykłej szczelności, są także grubsze i masywniejsze, odlew żeliwny daje także możliwość kształtowania różnych ornamentów i wzorów, dlatego też żeliwne urządzenia mogą mieć bardziej wymyślne i ozdobne formy. Decydując się na wybór żeliwnego wkładu do kominka, powinniśmy brać pod uwagę parametry grzewcze, ponieważ żeliwo ze względu na swoje właściwości utrzymuje ciepło jeszcze po wygaszeniu paleniska.
Stalowe wkłady kominkowe wykonane są z wysokiej jakości stali. Stal jest lżejsza i posiada regularny elegancki kształt, dlatego też wkłady kominkowe stalowe częściej polecane będą w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju ze względu na swoją finezyjność i prostotę. Sal ze względu na swoje właściwości nie posiada odpowiednich właściwości grzewczych, jednakże paleniska tych wkładów wykładane są materiałami akumulującymi ciepło, są to wermikulit, szamot, wkłady ceramiczne, oraz inne. Wykładzina wkładu w tym przypadku wpływa na parametry grzewcze kominka, które są równie wysokie jak przy wkładach żeliwnych.
Następna część naszego kominka, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to użycie szyb w naszym wkładzie.
Mamy do wyboru przeszklenia z jednej, dwóch lub trzech lub wszystkich stron. Lepszy widok płomieni i wypromieniowanie większej ilości ciepła zapewniania wybór szyb pryzmatycznych lub zaokrąglonych. Kierując się wyborem szyby, powinniśmy także stawiać na rozwiązania pozwalające na dłuższe zachowanie czystości szyby w drzwiczkach. Rozwiązania takie to tzw. kurtyna powietrzna, czyli nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby odpychającej od niej cząstki smoliste, albo pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali.
Bardzo ważnym aspektem w doborze wkładu jest dobór mocy na co przede wszystkim ma wpływ wielkość pomieszczenia w którym kominek ma być zainstalowany. Zbyt duża moc prowadzić będzie do przegrzewania, zbyt mała nie będzie dostarczała dostatecznej ilości ciepła.
A może gaz?
Alternatywą dla kominków na paliwa stałe są automatyczne kominki zasilane gazem naturalnym.
Kominki gazowe to doskonały wybór dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na zainstalowanie tradycyjnego urządzenia, a mimo to chcieliby, żeby w ich domostwie rozchodziło się przyjemne ciepło i blask żywego ognia.Warto zaznaczyć, że efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno, przy kominkach gazowych, możliwe jest także zastosowanie systemu umożliwiającego ogrzewania lub dogrzewania całego domu.Wkład kominkowy wyposażony w palniki gazowe z zewnątrz nie wiele się różni od tych na drewno, wnętrze wypełnione jest ceramicznymi szczapami lub ozdobnymi kamieniami maskującymi palnik gazowe, ponadto, wkład jest obudowany tak, żeby ukryć instalację gazową.
Niewątpliwą zaletą urządzeń gazowych, to łatwość obsługi bez wcześniejszych przygotowań. Regulowany płomień pojawia się tuż po uruchomieniu, wokół panuje zawsze idealny porządek poprzez wyeliminowanie składowanego opału i czyszczeniu kominka z popiołu.
Nowoczesne trendy
Kolejna propozycja w ofercie Systemy Kominkowe Waligóra, to ostatnio modne i bardzo efektowne biokominki, dla wszystkich pragnących domowego paleniska w swoim domu lub mieszkaniu nie wyłączając kawalerek i minimalistycznych loftów. W ofercie są dostępne biokominki wolno stojące, które możemy postawić w dowolnym miejscu, jak również biokominki o stałej lokalizacji, zasilane są biopaliwem na bazie alkoholu etylowego, co eliminuje emitowanie zapachu i dymu.
Nowoczesne biokominki świetnie sprawdzają się w nowoczesnych pomieszczeniach niezależnie od powierzchni, przyjmować mogą niezwykłe formy i mogą stanowić ciekawy pomysł na klimatyczną i zdrową dekorację wnętrza.
Warto wspomnieć, że kominek na biopaliwo nieco podnosi temperaturę otoczenia i zwiększa wilgotność powietrza.
Pamiętajmy o:
Na koniec dla przyszłych posiadaczy kominków warto wspomnieć o kilku ważnych zasadach, które muszą być przestrzegane, żeby satysfakcja z posiadania kominka szła w parze z bezpieczeństwem i ekonomią jego użytkowania.
- niezbędna będzie dobra izolacja domu – co rozumie się samo przez się, wiadomo że przy każdym systemie grzewczym jest to warunek obniżający koszty systemu;
- odpowiednia wentylacja domu – dotyczy to także większości systemów grzewczych gdzie niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza;
- doprowadzenie świeżego powietrza do paleniska – co bezpośrednio związane jest z prawidłowo działającym wkładem w naszym kominku;
- instalacja wylotów ciepłego powietrza z regulacją – ma wpływ na rozdzielenie strumienia ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń;
- przestrzeganie zasad zgodnych z prawem budowlanym i innymi – wpływ na funkcjonowanie i bezpieczeństwo;
Wszystkie rodzaje i typy zaprezentowanych kominków i ich wkładów oraz rozwiązań grzewczych dla przyszłych posiadaczy i użytkowników są dostępne w SYSTEMY KOMINKOWE WALIGÓRA, gdzie oprócz wyczerpującej oferty najlepszej jakości produktów otrzymają także fachowe porady i wskazówki co do wyboru odpowiedniego urządzenia i jego eksploatacji.