joga

Jak zaplanować i urządzić funkcjonalną przestrzeń do praktykowania jogi?

Joga to praktyka bardzo wymagająca, pozwalająca doskonale poznać swoje ciało. W połączeniu z medytacją pozwoli nam się zrelaksować i poprawić swój nastrój. Poprzez jej praktykowanie osiągamy dyscyplinę ciała i ducha. Jednak poza aspektem duchowym pomaga nam ona na uzyskanie wielu korzyści wynikających z odbywanych treningów, takich jak między innymi dobra elastyczność i sprawność oraz dobra praca serca. 

Miejsce do praktykowania jogi ma znaczenie

Joga pozwala nam się wyciszyć lub dodaje nam energii na cały dzień. Stąd też ciągle rośnie zainteresowanie nią. Aby jednak móc korzystać z jej dobrodziejstw, należy wyznaczyć i odpowiednio  przygotować miejsce, w którym będziemy poddawać się regularnym treningom jogi. Do jej praktykowania nie potrzebujemy zbyt wiele przestrzeni, w zasadzie w pełni odpowiednie będą każde miejsce oraz mata do ćwiczeń. By jednak trening ten odbył się prawidłowo, warto zadbać o to, aby było ono odpowiednio zaaranżowane.

Jak przygotować przestrzeń do praktykowania jogi wewnątrz?

Jeśli chcemy odpocząć klasycznie i wykonać trening w zaciszu domowym, należy wybrać miejsce czyste o świeżym powietrzu. Powierzchnia, która będzie nam potrzebna, wynosi 2,5 m x 1,2 m. Najlepiej, aby mata przylegała bezpośrednio do podłogi tak, by się nie ślizgała. Warto wybrać dobrej jakości akcesoria do jogi, aby ćwiczenia te były naprawdę skuteczne. Wartościowe i solidne produkty  znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon.pl. Aby praktyka ta była bardziej inspirująca, warto wybrać rozbudowanie naszej sali treningowej o kolejne elementy.

Drabinki i liny to niezbędne elementy zaawansowanej praktyki jogi

Osoby, które są zaawansowane w praktyce oraz traktują te ćwiczenia bardzo poważnie, powinny pomyśleć o zamontowaniu drabinki gimnastycznej do ściany. Pasjonaci jogi również bardzo często decydują się na umieszczenie w pomieszczeniu lin do ćwiczeń. Można wykonać to za pomocą haków zamontowanych na suficie, na których zostają one odpowiednio zawieszone. Dzięki temu ćwiczący może wykonywać pozycje zaawansowane z głową w dół oraz wiele innych dodatkowych pozycji.

Jak przygotować przestrzeń do praktykowania jogi na zewnątrz?

Jeśli chcemy ćwiczyć na zewnątrz i mamy trochę miejsca na tarasie, warto zadbać o klimat tego wnętrza i dodać w niej nieco zieleni. Dobrym rozwiązaniem będą kwiaty i zioła, które pomogą nam odpowiednio się zrelaksować. Gdy posiadamy własny ogród zimowy, możemy wydzielić w nim miejsca do regularnej praktyki jogi. Niezależnie od pogody i pory roku miejsce to będzie niesamowicie ciepłe i przytulne o dużej dozie roślinności, która idealnie stapia się z ideą natury. Podczas organizowania warto postawić na minimalizm i powrót do natury. Idealne materiały w tym miejscu to z pewnością drewno, szkło i metal.

Praktyka jogi powinna zawsze odbywać się w odpowiednio urządzonej przestrzeni

Właściwe zaprojektowanie i aranżacja przestrzeni do jogi to klucz do prawdziwego sukcesu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak dobrze urządzone miejsce wpływa pozytywnie na każdy aspekt naszego treningu. Dzięki niej mamy dodatkową motywację, która pozwala nam sięgać po więcej.

Dodaj komentarz