Jak zapewnić komfort cieplny w domu, a przy tym uniknąć bardzo wysokich rachunków?
Bez wątpienia ciepło w domu jest jedną z podstawowych potrzeb, która musi być zapewniona w okresie grzewczym. Coraz częściej ze względu na politykę klimatyczną i energetyczną odchodzi się od ogrzewania węglem, na rzecz ogrzewania gazowego lub elektrycznego. O ile w przypadku tego pierwszego temperaturę można regulować na piecu kondensacyjnym, a w przypadku pompy ciepła na jednostce wewnętrznej, to wyregulowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach wymaga już odpowiedniego elektrycznego układu sterowania. Dziś zastanowimy się, jak zapewnić komfort cieplny w domu, a jednocześnie uniknąć wysokich rachunków. Czy jest to możliwe? Oto nasze wnioski.
Termostaty cyfrowe – dla komfortu wszystkich domowników i gości
Niezależnie od tego czy w domu masz zamontowane maty grzewcze, czy też zwykłe grzejniki elektryczne, to temperaturą w pomieszczeniu możesz sterować. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się doskonale w dużych pomieszczeniach, gdzie np. kuchnia połączona jest z salonem i jadalnią, a także w łazienkach. Niemniej jednak czasem ilość oddawanego ciepła jest zbyt duża lub zbyt mała i wtedy przydaje się regulator. Termostat cyfrowy gwarantuje możliwość ustawienia niższej lub wyższej temperatury niż ta, która obecnie panuje w pomieszczeniu. Może zatem regulować pracę urządzeń grzewczych, nawet takich jak kominki elektryczne. Wszystko dla najwyższego stopnia komfortu. Co ważne można ustawić regulację dzienną lub tygodniową. W zależności od warunków panujących na zewnątrz można zmieniać parametry by osiągnąć optymalną, komfortową temperaturę. Oczywiście na noc można ustawić na termostacie cyfrowym niższą temperaturę niż 20 stopni. W nocy zdrowa temperatura do snu to nawet 18 stopni, zatem można zaoszczędzić, w końcu i tak śpimy pod kołdrą, zatem dyskomfortu z tego powodu nie odczujemy. To jeden ze sposobów na obniżenie rachunków za ciepło. Warto wiedzieć, że panele do regulacji mogą współpracować z systemem inteligentnego domu, wystarczy zdecydować się na model Smart.
Panele fotowoltaiczne – gdy masz ogrzewanie elektryczne pozwolą Ci znacząco obniżyć rachunki
Wiele osób obecnie decyduje się na panele fotowoltaiczne. Ogniwa krzemowe pobierają energię słoneczną i dzięki obecności falownika przekształcają ją na prąd zmienny. W ten sposób otrzymuje się energię pozyskaną wprost ze słońca i system, który uniezależnia od dostaw prądu z elektrowni. W przypadku ogrzewania elektrycznego panele fotowoltaiczne są absolutnym must have i taką inwestycję warto wykonać. Przede wszystkim można otrzymać do 5 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej za dany rok podatkowy i uzyskać zwrot za inwestycję. Można odliczyć do 50 tys. zł. Zatem mimo że ponosisz wydatki, długofalowo zyskujesz i obniżasz rachunki za prąd.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zagwarantuje rachunki niższe nawet o 50%
Na zapewnienie komfortu cieplnego w domu wpływ ma również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Warto o zainstalowaniu rekuperatora i stworzeniu systemu kanałów wentylacji mechanicznej pomyśleć już na etapie projektowania domu, choć warto wiedzieć, że w gotowym budynku jest ona także możliwa, ale pochłonie większe koszty. Trzeba też zlikwidować kominy wentylacyjne, a jeśli zaplanuje się inwestycję na etapie budowy, to koszt rekuperacji z odzyskiem ciepła jest pomniejszony właśnie o owe kominy, których nie trzeba budować. Oczywiście jest to system, który najlepiej nadaje się do domów zasilanych energią elektryczną i doskonale współpracuje z panelami fotowoltaicznymi, które wytwarzają także energię potrzebną do pracy rekuperatora. Kluczowy jest tu dobór rekuperatora z wymiennikiem zapewniającym najwyższy realny odzysk ciepła. W przypadku najlepszych systemów można zaoszczędzić na rachunkach za ciepło nawet do 50%.
Termomodernizacja lub docieplenie ścian i stropów pomoże osiągnąć komfort cieplny
System ogrzewania, regulacja temperatury i dobra wentylacja nie będą efektywne, jeśli nie zadba się o odpowiednie docieplenie ścian i stropów. Zatem jeśli mostki termiczne są zbyt duże, a można wykonać taki test, to przyda się docieplenie dachu np. wełną mineralną czy też docieplenie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w starych, często nieocieplonych budynkach. Choć inwestycja jest spora, to jednak długofalowo można zyskać, bowiem będzie potrzeba znacznie mniej energii do ogrzania danego domu.
Komfort cieplny w domu można zapewnić na wiele sposobów. Decydując się na nowoczesne rozwiązania i większe inwestycje można przez lata cieszyć się ciepłem i niewielkimi wydatkami na energię.