obrobka cnc

Obróbka CNC: na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Profesjonalna obróbka skrawaniem odbywa się metodami CNC, czyli numerycznymi. Na czym dokładnie polega tego typu obróbka? Jakie jest jej zastosowanie? Jak można z niej skorzystać?

Czym jest obróbka CNC?

Pod pojęciem jak obróbka CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc znajduje się szeroka gama technik obróbki skrawaniem, która odbywa się z użyciem maszyn wspomaganych komputerowo. Oznacza to, że prace nie są wtedy wykonywane przez operatora odręcznie sterującego maszyną, ale odbywają się automatycznie.

Obróbka CNC odbywa się najczęściej w przypadku toczenia oraz frezowania, czyli dwóch głównych metod obróbki skrawaniem. Pozwalają one na wykonanie szeregu różnych przedmiotów stosowanych w wielu branżach, między innymi automotive, mechanicznej.

Do prowadzenia obróbki CNC za pomocą toczenia i frezowania stosowane są specjalne urządzenia numeryczne – tokarki i frezarki CNC. Współpracując z komputerem, mogą przygotować wtedy odpowiednie elementy na bazie przygotowanego projektu.

Jakie zalety ma obróbka CNC?

Ze względu na swoje korzyści obróbka CNC jest dzisiaj wybierana bardzo chętnie, jednak warto wskazać, że ma ona jednak swoje wady, które powodują, że nadal w niektórych przypadkach stosowana jest obróbka ręczna.

Wśród głównych zalet obróbki numerycznej znajdują się:

bardzo duża precyzja – urządzenia sterowane komputerowo są w stanie odtworzyć przygotowane wcześniej projekty z maksymalną dokładnością, co ma szczególne znaczenie wtedy, gdy gotowe produkty mają być perfekcyjnie dopasowane

szybka realizacja prac – poprzez wykorzystanie maszyn możliwe jest znacznie szybsze wykonanie konkretnych przedmiotów, nawet cechujących się wysokim stopniem skomplikowania

powtarzalność produktów – kolejnym atutem obróbki CNC jest powtarzalność produktów, co oznacza, że wytwarzane tą metodą produkty są praktycznie takie same, co ma duże znaczenie przy produkcji seryjnej

wysoki poziom bezpieczeństwa – ze względu na fakt, że obróbka CNC odbywa się automatycznie, jest ona także bezpieczniejsza dla pracowników

Gdy chodzi o wady obróbki CNC, są to w szczególności wysoka cena tego typu obróbki, a także konieczność przygotowania projektu, dlatego wtedy, gdy potrzebny jest produkt od ręki, często lepiej wykonać go na tokarce czy frezarce ręcznie.

Gdzie można zamówić obróbkę CNC?

Usługi w ramach obróbki CNC są obecnie świadczone przez firmy posiadające nowoczesne zaplecze do realizacji prac tego typu – nie trzeba zatem kupować własnego wyposażenia, aby wykonać potrzebne produkty.

Z adresami i ofertami firm prowadzących obróbkę numeryczną można zapoznać się w internecie.

Dodaj komentarz