Jaka wyrzynarka do domowego użytku?
Wyrzynarka jest elektronarzędziem, które przyda się w wielu domowych pracach i przy remontach. Nie jest może sprzętem pierwszej potrzeby, ale zdecydowanie z jej pomocą wiele zadań stanie się dużo łatwiejszych. Jaka wyrzynarka będzie najlepsza w domowym warsztacie? Który sprzęt sprawdzi się w domowych zastosowaniach, a jaka wyrzynarka będzie lepszą opcją w profesjonalnych zastosowaniach?
Sposób działania wyrzynarki
Wyrzynarka to elektronarzędzie wyposażone w charakterystyczny brzeszczot, pozwalający na przecinanie, docinanie, wycinanie otworów oraz dowolnych kształtów w drewnie i innych materiałach. Dzięki wyrzynarce można także profilować krawędzie i docinać je i zaokrąglać.
W przypadku obróbki drewna wyrzynarka jest dużo łatwiejsza w obsłudze niż szlifierka
kątowa lub pilarka. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego narzędzia, gdyż na rynku panuje bardzo duże zróżnicowanie wśród dostępnych parametrów.
Jakie są rodzaje wyrzynarek?
Zanim przejdziemy do omówienia parametrów, warto najpierw zaprezentować rodzaje wyrzynarek, jakie możemy spotkać w sklepie.
Klasyczna wyrzynarka
To najczęściej spotykany i najprostszy model wyrzynarki, często nazywany także tradycyjną. Podstawową cechą charakterystyczną jest sposób pracy brzeszczotu – porusza się on w górę i w dół, tnąc materiał. To grupa wyrzynarek o prostej konstrukcji i przystępnej cenie. Użycie wyrzynarki tradycyjnej wymaga użycia siły, bowiem musimy ją docisnąć do materiału.
Wyrzynarka włosowa
To model, który pozwala na precyzyjną pracę, idealny do wycinania otworów i innych prac, wymagających równego cięcia i dokładności. Najczęściej jest to sprzęt stacjonarny, który montuje się na stole. Przy pomocy urządzenia tego typu można obrabiać zarówno bardzo duże elementy, jak i te o niewielkich rozmiarach.
Wyrzynarka z podcinaniem
Ten model nawiązuje konstrukcją do wyrzynarki klasycznej, jednak odróżnia go sposób pracy brzeszczotu. Porusza się on nie tylko w płaszczyźnie góra-dół, ale także przód-tył, co znacznie przyśpiesza pracę i ułatwia cięcie, nie wymagając angażowania siły mięśni do dociskania materiału.
Wyrzynarka stołowa
To większe modele, przeznaczone do osadzania na stole. Mają najczęściej parametry, pozwalające na cięcie grubszych materiałów. Urządzenie przeznaczone do stosowania w profesjonalnych warsztatach, ponieważ jest precyzyjny i pozwala na obróbkę naprawdę dużych elementów. Dużo wyższa jest także cena, ale w jej ramach otrzymuje profesjonalny sprzęt z dużą ilością dodatkowych opcji.
Jaki sprzęt wybrać do domu?
Wybór wyrzynarki do domu powinniśmy rozważyć przede wszystkim między trzema przytoczonymi wyżej modelami. Wyrzynarka stołowa sprawdzi się jedynie wtedy, gdy naprawdę dużo majsterkujemy w domu i pracujemy z drewnem (np. samodzielnie budujemy meble, ogrodzenie, stawiamy drewniany dom). W innym przypadku wystarczy mniejszy model.
Osoby, które zajmują się modelarstwem, zakupić powinny wyrzynarkę włosową, gdyż dzięki niej przygotują drobne elementy, niezbędne przy ich hobby. Do remontu starczy wyrzynarka tradycyjna