5 powodów, dla których lepiej wynająć niż kupować sprzęt budowlany
Inwestycja budowlana, to skomplikowany proces wymagający dobrej logistyki i nakładów inwestycyjnych. Oszczędności szuka się zwykle na każdym kroku, ale każdy doświadczony budowlaniec wie, że obcinanie kosztów materiałów czy wynagrodzeń zespołu może powodować opóźnienia w realizacji, albo konieczność angażujących poprawek.
Zamiast więc robić pozorne oszczędności w obszarach, które źle je znoszą, lepiej zaoszczędzić na parku maszynowym. Narzędzia, pojazdy, rusztowania czy kontenery mieszkalne – to wszystko można dziś wynająć, ale opcja ta wciąż spotyka się ze zdziwieniem lub niechęcią. Czy słusznie?
1. Dostępność lepszego sprzętu
Polscy budowlańcy pracują na sprzęcie różnej jakości, często zużytym, z różnymi awariami. To wiąże się niekiedy z trudnościami w szybkim realizowaniu zadań, przestojami w pracy i wreszcie niskiej jakości efekcie, na który często narzekają potem klienci.
Pozorna oszczędność przy wyborze tańszych narzędzi bywa zwodnicza. Przez ich awaryjność może się okazać, że długoterminowo zapłacimy więcej, bo nie zawsze uda się zrealizować naprawę gwarancyjną.
Dobre wypożyczalnie budowlane tj. Boels, pozwalają na dostęp do sprzętu wysokiej klasy, na który niekiedy trudno się zdecydować przez wyższy koszt zakupu.
2. Brak problemu z magazynowaniem
Po skończonej budowie, trzeba gdzieś narzędzia i maszyny przechowywać. Przechowywanie to dodatkowy koszt – potrzebny jest jakiś magazyn, a w polskich realiach także jego stała ochrona.
Szczególnie zimą, kiedy spora część inwestycji budowlanych ma przestój, dodatkowy koszt składowania sprzętu bywa sporym problemem, a stosowane półśrodki długoterminowo odbijają się negatywnie na żywotności maszyn.
3. Brak serwisowania
Obok magazynowania, kolejnym problemem – szczególnie z bardziej skomplikowanymi maszynami jak np. koparki czy wózki widłowe, jest konieczność ich stałego serwisowania. Dedykowane warsztaty zawsze są drogie, do tego dostęp do specjalistów wymaga ustawienia się w kolejce.
Część prac serwisowych z konieczności wykonuje się więc samodzielnie, a to wymaga poświęcenia dodatkowego czasu oraz posiadania sprzętu serwisowego i samej wiedzy o budowie maszyny czy pojazdu.
To często pomijany koszt posiadania własnego parku maszynowego, który potrafi znacząco obciążyć budżet przedsiębiorstwa.
4. Ścisła kontrola kosztów
Wycena inwestycji budowlanych jest niełatwym zadaniem. Wszelkie nieprzewidziane sytuacje, jak awaria posiadanego sprzętu, wymóg użycia specjalistycznego narzędzia, czy konieczność przyspieszenia prac spowodowana nieprzewidzianym opóźnieniem, wiążą się z kosztem zakupu nowego sprzętu budowlanego.
Wycena musi uwzględniać te sytuacje, a jednocześnie pozostawać konkurencyjna względem innych ofert.
Zamiast wpadać w kredyty czy umowy leasingowe na zakup sprzętu, można łatwo oszacować koszt jego wynajmu na potrzebną liczbę dni. Daje to niespotykaną elastyczność i pozwala pozostawać konkurencyjnym, bez dokładania do interesu.
5. Wypożyczanie może być tańsze!
Często wolimy mieć coś na własność, i niemal każda firma budowlana stara się posiadać sprzęt na stanie. Jednak koszty serwisu, składowania i mała elastyczność, gdy chcemy przyspieszyć prace, powodują że wypożyczenie przynajmniej części potrzebnych maszyn bardzo często będzie nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze.
Wynajem specjalistycznych urządzeń może pozwolić też zrealizować zlecenia, które normalnie byłyby dla firmy niedostępne ze względu na braki w parku maszynowym.
Podsumowując – wygoda, elastyczność i jakość, to cechy wskazujące na korzyści z wynajmu, ale też dające przewagę konkurencyjną na rynku robót budowlanych. Warto z niej skorzystać!
Materiał powstał we współpracy z firmą Boels.
Ilustracje: foter.com.
zgadzam się z tym, sprzęt nie kiedy wynajmujemy tylko raz w życiu, szkoda pieniędzy