Systemy alarmowe dla Twojego domu
Nic nie daje tak ogromnego poczucia bezpieczeństwa właścicielom domów jednorodzinnych, jak skonfigurowany, kompletny system alarmowy. Podpowiadamy, jak wybrać ten, który spełni wszelkie oczekiwania i usatysfakcjonuje mieszkańców.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Choć statystyki mówią, że włamań do domów jest z roku na rok nieco mniej, to nie można do końca im ufać i lepiej przygotować się oraz swój dom nawet na najgorsze. Tylko zintegrowane systemy alarmowe są w stanie jak najlepiej zapewnić rodzinie bezpieczeństwo i ochronę własności. Istnieje wiele firm oferujących ochronę domu w branży zabezpieczeń. Jest także sporo firm regionalnych i lokalnych, jednak większość urządzeń używanych przez te firmy pochodzi od tych samych, nielicznych producentów. Od większych firm urządzenia alarmowe można kupić bezpośrednio. Można również skorzystać z usług jednego z upoważnionych przedstawicieli, którzy sprzedadzą sprzęt i zainstalują go w domu, a następnie będą go na bieżąco monitorować. To jest zazwyczaj dużo tańsze rozwiązanie, a jednocześnie stuprocentowa pewność właściwego ustawienia alarmów.
Monitorowanie nie zawsze w pakiecie
Niektórzy decydują się na zainstalowanie systemu bezpieczeństwa, który jedynie rozbrzmiewa alarmem, gdy dojdzie do włamania, ale nie wysyła sygnału do centralnej stacji monitorującej. To daje oszczędność w postaci niepłacenia miesięcznego rachunku za monitorowanie domu. Kwota ta może wynosić od około 100 złotych miesięcznie i więcej. Oczywiście takiemu rozwiązaniu nie można zaufać w stu procentach i niejednokrotnie trzeba liczyć na szczęście. Jeśli rodzina je ma, to sąsiedzi zadzwonią na policję, jednak należy pamiętać, że policja może pobrać grzywnę za zareagowanie na fałszywy alarm. Znacznie lepiej jest podpisać umowę o świadczenie usług monitorowania z firmą zajmującą się zabezpieczaniem domów. Sprawdźcie, czy umowa obejmuje co najmniej dwu- lub trzyletnie zobowiązanie. Zakup ten nie różni się od zakupu smartfona na abonament czy założenia Internetu i jest rozsądną decyzją, chroniącą projekty domów na każdą kieszeń.
Jak to działa
Zazwyczaj system jest uruchamiany przez złamane uszczelnienie domu (otwarcie drzwi lub okna) lub nieoczekiwany ruch. Wówczas system wysyła sygnał do centralnej stacji monitorującej – zazwyczaj za pośrednictwem linii telefonicznej. Stacja monitorująca powinna w pierwszej kolejności zadzwonić na numer domowy lub do pracy domownika, aby sprawdzić, czy nie jest to fałszywy alarm. Jeśli firma nie będzie mogła się z Tobą skontaktować lub osoba odpowiadająca na telefon poda niewłaściwe hasło, może skontaktować się z właściwymi władzami (policją, oddziałami pożarnymi lub służbami medycznymi), aby zbadać sprawę. W zależności od tego, ile jesteś gotów wydać, dostępnych jest wiele urządzeń zabezpieczających. W skład systemu zabezpieczającego może wchodzić centralna jednostka sterująca z zapasową baterią, klawiaturą i syreną (niektóre systemy wysyłają cichy alarm do stacji monitorującej, która następnie kontaktuje się z policją). Niezbędne są detektory ruchu, które sprawdzają czy w pomieszczeniu nie pojawiła się czyjaś niechciana obecność. Dla osób mieszkających ze zwierzętami domowymi dostępne są na rynku specjalne detektory, które nie powodują fałszywych alarmów. System posiadać może także magnetyczne zaczepy drzwi i okien, które tworzą swoisty obwód. Gdy tylko zostanie on przerwany, gdy drzwi lub okno zostanie otwarte, aktywuje się system alarmowego. Dodatkowe urządzenia, to czujki dymu, ognia, tlenku węgla i rozbitego szkła. Bardziej zaawansowane alarmy posiadają czytniki linii papilarnych albo maty ciśnieniowe, umieszczone pod dywanami w celu wykrycia kroków. Przydać się może także system kamer w celu monitorowania i nagrywania tego, co dzieje się wewnątrz lub na zewnątrz domu. Ważne są także przyrządy do pomiaru temperatury w celu wykrycia, czy piec nie jest uszkodzony, a rurom nie grozi zamarzanie.
w końcu ładnie wytłumaczone jak to działa 😀