Wibrowanie betonu

Wibrowanie betonu chroni go przed nadmiarem wody, bąblami powietrza oraz nierównomierną gęstością wylewki. Ale zarówno zbyt intensywne jak i niedostateczne wibrowanie może być przyczyną zmniejszenia wytrzymałości betonu. Z pomocą przychodzą buławy wibrujące marki HERVISA dostępne w ofercie firmy LŁ, dzięki którym można uzyskać stosowną gęstość oraz konsystencję betonu.

Wibrowanie betonu wpływa na jego parametry nośności dzięki dokładnemu otuleniu prętów zbrojeniowych i homogenicznemu rozłożeniu składników mieszanki. Wibracja betonu powoduje również, że posiada on właściwą odkształcalność statyczną oraz dynamiczną, a zbrojenie jest chronione przed korozją.

Jak i czym wibrować?

W ofercie producentów dostępne są wibratory o różnych rodzajach napędu: buławy o napędzie mechanicznym, buławy napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości i listwy wibracyjne.

Buławy wibracyjne służą do zagęszczania betonu po zalaniu szalunku. Intensywne wibracje powodują wybicie nadmiaru wody na powierzchnię oraz uwolnienie powstających podczas wylewania masy bąbli powietrza, co wpływa na równomierną konsystencję mieszkanki. Dzięki wibracjom beton staje się jednorodny (homogeniczny).

Listwy wibracyjne służą do równania posadzek betonowych  o grubości nawet do 18 cm poprzez stopniowe rozprowadzenie nadmiaru masy, co ułatwia wykonywanie dużych powierzchni w krótkim czasie.

Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym to giętki wałek, w którym wibracje powstają poprzez  mechaniczne przeniesienie obrotów elastycznym wrzecionem z napędu elektrycznego do buławy i ukrytego w niej mimośrodu – wału o niesymetrycznej budowie.

Wibrowanie betonu sprawia, że jest one bardziej wytrzymały, ponieważ mieszanka jest równomiernie zagęszczona. Pamiętajmy, że nadmierne wibrowanie może spowodować akumulację kruszywa w niższych partiach, a lżejszych frakcji bliżej powierzchni.

Dlatego, aby zapewnić optymalne ułożenie betonu, należy zacząć od doboru właściwych urządzeń wibracyjnych, a to  zależy od ilości mieszanki wymagającej wibrowania. Odpowiednio przygotowany beton to podstawa prac posadzkarskich i betoniarskich.

One Comment

Dodaj komentarz